To firma rodzinna z długoletnimi tradycjami, działająca od 1956 r. Ze względu na tradycję i historię działalność firmy jest okresowa. W latach 70 - 90 otwarcie sezonu lodowego rozpoczynało się z dniem 1 maja. Koniec sezonu przypadał na koniec wakcji. Od 2000 roku rozpoczęcie sezonu związane jest z aura pogodową. Otwarcie sezonu zaczyna się w okolicach kwietnia, a zakończenie przypada na okres października.

Najważniejsze fakty i daty z historii Nowotarskich Lodów Tradycyjnych

Tuż po II wojnie światowej, w 1947 roku, Franciszek Żarnecki rozpoczął produkcję lodów w Nowym Targu.

1956 rokZofia Żarnecka, w ślad za swoim bratem Franciszkiem, rozpoczęła produkcję lodów metodą tradycyjną tzn. przy użyciu wyłącznie naturalnych surowców (mleka, jaj, cukru, bakalii, owoców sezonowych). Pracownia produkcyjna znajdowała się na ul. Kasprowicza 23 w Nowym Targu, zaś sprzedaż w punkcie na ul. Ludźmierskiej vis a vis stadionu sportowego; innym miejscem sprzedaży tworzonym okazjonalnie (w dniu wypłaty) był punkt przy bramie nowotarskiego kombinatu obuwniczego. W tych latach również sprzedawano lody podczas odpustów kościelnych w okolicznych miejscowościach takich jak: Łopuszna, Ludźmierz, Stare Bystre czy Maruszyna. Lody były dowożone w termosach najczęściej z wykorzystaniem roweru, gdyż samochód w owych czasach był nie lada luksusem. Obecnie dosyć trudno wyobrazić sobie, ile determinacji i siły trzeba było mieć, aby dostarczać swoje produkty w dość odległe punkty sprzedaży. Tą ciężką pracą zajmowała się wówczas kilkunastoletnia Zosia, najmłodsza córka Zofii Żarneckiej.

Na początku lat 60-tych Zofia Żarnecka rozpoczęła sprzedaż lodów w punkcie na nowotarskim Rynku, początkowo (dwa pierwsze sezony) na południowej ścianie (naprzeciw pomnika Wł. Orkana) później na ścianie wschodniej

1967 rokPrzeniesienie pracowni produkcyjnej z ul. Kasprowicza na ul. Sokoła (dawniej Hanki Sawickiej) i utworzenie punktu handlowego w podwórku.

1978 rokZofia Lubieńska (córka Zofii Żarneckiej) wchodzi w spółkę z Zofią Żarnecką.

1979 rokZofia Żarnecka wdraża do pracy w rodzinnej firmie swoje wnuczki Kasię i Magdę Lubieńskie.

Maj, 1991 rokOtwarcie Cocktail Baru na Zachodniej ścianie rynku - punktu oferującego lody tradycyjne i inne desery oraz kawę przez okrągły rok.

1994 rokPrzeniesienie punktu sprzedaży z podwórka do okienka przy ulicy Sokoła.

Marzec, 1995 rokPrzekazanie firmy produkującej lody tradycyjne przez Zofię Żarnecką Zofii Lubieńskiej (córce), unowocześnienie parku maszynowego przy jednoczesnym zachowaniu tradycyjnej receptury.

15.VI. 1995 rokŚmierć Zofii Żarneckiej.

2002 rokRemont Cocktail Baru i powstanie kawiarni Deja Vue, mającej w swojej ofercie oprócz całorocznej, sezonową sprzedaż lodów na wagę z okienka.

2003 rokPrzekazanie kawiarni przez Zofię Lubieńską córce Magdalenie Lubieńskiej.

2004 rokNOWOTARSKIE LODY TRADYCYJNE - zastrzeżenie znaku towarowego w Urzędzie Patentowym.

3.XII.2008 rokuWpisanie lodów tradycyjnych na Listę Produktów Tradycyjnych. Informacje o wpisaniu lodów tradycyjnych na Listę Produktów Regionalnych znalazły w serwisach internetowych podhale24.pl i foto.podhale.pl

12-13.VII.2009 rokNowotarski Półfinał Małopolskiego Festiwalu Smaku
Z dumą donosimy, iż nasze lody (śmietankowe i leśne) zaskarbiły sobie uznanie zarówno wśród jurorów konkursu jak i gości festiwalu, czego skutkiem są dwie przyznane nam nagrody: I miejsce w kategorii "tradycyjne specjały" oraz nagroda Grand Prix festiwalu. Bardzo dziękujemy za uznanie.

Materiał prasowy dostępny na stronach: podhale24.pl i foto.podhale.pl